Farm Futures
   Search Site:  Search Site Wednesday, April 23, 2014 | Bookmark This Site   
Skip Navigation Links
Home
Markets
News
Weather
Farm Futures NOW!
Magazine Online
RSS News
Mobile
Subscribe
Reprints
Register
Login
About Us
Advertise

USDA Busts a Healthy Food Cost Myth

Farmers know the old saw, 'fresh fruits and veggies are too expensive' but a USDA study says they aren't.

Published on: May 18, 2012

This week USDA's Economic Research Service released a report that breaks down a long-held myth that says unhealthy foods are cheaper than healthy foods and that's the cause of health problems and obesity. Many diets fall short of Federal recommendations due to this challenge and nutrition researchers and food writers have blamed cost.

Andrea Carlson, of ERS, and her colleague Elizabeth Frazao wanted to look at other price measures beyond price per calorie as a beginning point to answer the question of whether price is a hurdle to making wiser food choices, They calculated price in three ways: price per calorie, price per edible weight and price per average amount eaten.

POUND FOR POUND: When measured by edible weight or portion size, healthy foods are less expensive than protein and other sources.
POUND FOR POUND: When measured by edible weight or portion size, healthy foods are less expensive than protein and other sources.

They looked at 4,000 foods and sorted them into five categories - dairy, grain, protein, fruits and veggies. "Less healthy category foods and those high in saturated fat, added sugars and or sodium were left out," Carlson says.

What they found is that you can always find inexpensive healthy food no matter what metric you use. Of the five food groups, vegetables came in more expensive than meat, fruit was in the middle, then dairy and finally grains.

What Carlson and her colleague reached three conclusions:

This chart shows how meauring healthy foods using the right criteria can pay off on the long run.
This chart shows how meauring healthy foods using the right criteria can pay off on the long run.

There is always a range of prices including less expensive healthy items and more expensive healthy items.

Consumers need to be aware of how the price is measured and if it tells about eating a healthy diet.

Healthy foods are not more expensive than less healthy foods.

Essentially, the report shows that smart shoppers will win out if they keep measurements correct. For grains, vegetables, fruits and dairy foods, the price is less expensive than most protein foods and foods high in saturated fat when the price is measured for edible weight or average portion size. The chart on this page offers added detail. Or click to check out the whole report.

Story Tags: usda

Comments:
Add Comment
  1. Anonymous says:

    One can also find better quality, healthier and less expensive food choices at local farmers markets! Check out one near you and get to know the farmer who grows your food. Not only is it a good idea to have a good doctor and mechanic, but also a good farmer or several who you can buy much of your food from direct. This helps rural economies and cuts down dramatically on greenhouse gases with the average distance from farm to table about 1500 miles. Eat local!

  2. Anonymous says:

    I dont think healthy food is necessarily more expensive unless your shopping at a health food store which I notice is always couple dollars more. Its that fresh produce dont last long, you either dont eat it right away & goes bad or you eat it right away & you have to go go grocery shopping more often, either way that's where your spending more money so it ends ups being counterproductive. You could grow your own garden & you can save a bundle, however that has its own expenses especially if you dont have good soil & have to have it brought in every year. I like frozen produce & I dont mind tomato plants you can freeze whole tomatoes just as they are.