Farm Futures
   Search Site:  Search Site Wednesday, April 23, 2014 | Bookmark This Site   
Skip Navigation Links
Home
Markets
News
Weather
Farm Futures NOW!
Magazine Online
RSS News
Mobile
Subscribe
Reprints
Register
Login
About Us
Advertise

Peterson Announces Ag Subcommittee Members

Members are selected for five ag subcommittees within House Agriculture Committee

Published on: Jan 23, 2013

U.S. House Agriculture Committee Ranking Member Collin C. Peterson, D-Minn., Tuesday announced the Democratic Ranking Members and Subcommittee membership for the Agriculture Committee's five subcommittees.

Peterson will serve as an ex officio member of all subcommittees.

Subcommittee on Conservation, Energy and Forestry

Jurisdiction: Soil, water, and resource conservation, small watershed program, energy and biobased energy production, rural electrification, forestry in general and forest reserves other than those created from the public domain.

Ranking Member Tim Walz (MN-1), Gloria Negrete McLeod (CA-35), Ann Kuster (NH-2), Rick Nolan (MN-8), Mike McIntyre (NC-7), Kurt Schrader (OR-5), Suzan DelBene (WA-1).

Members are selected for five ag subcommittees within House Agriculture Committee
Members are selected for five ag subcommittees within House Agriculture Committee

Subcommittee on Department Operations, Oversight and Nutrition

Jurisdiction: Agency oversight, review and analysis, special investigations, food stamps, nutrition and consumer programs.

Ranking Member Marcia Fudge (OH-11), Jim McGovern (MA-2), Michelle Lujan Grisham (NM-1), Gloria Negrete McLeod (CA-35), one vacancy

Subcommittee on General Farm Commodities and Risk Management

Jurisdiction: Program and markets related to cotton, cottonseed, wheat, feed grains, soybeans, oilseeds, rice, dry beans, peas, lentils, the Commodity Credit Corporation, risk management, including crop insurance, commodity exchanges, and specialty crops.

Ranking Member David Scott (GA-13), Filemon Vela (TX-34), Pete Gallego (TX-23), Bill Enyart (IL-12), Juan Vargas (CA-51), Cherie Bustos (IL-17), Sean Patrick Maloney (NY-18), Tim Walz (MN-1), Gloria Negrete McLeod (CA-35), Jim Costa (CA-16), two vacancies.

Subcommittee on Horticulture, Research, Biotechnology and Foreign Agriculture

Jurisdiction: Fruits and vegetables, honey and bees, marketing and promotion orders, plant pesticides, quarantine, adulteration of seeds and insect pests, and organic agriculture, research, education and extension, biotechnology and foreign agriculture assistance, and trade promotion programs, generally.

Ranking Member Kurt Schrader (OR-5), Suzan DelBene (WA-1), Jim Costa (CA-16), Marcia Fudge (OH-11), Ann Kuster (NH-2), Juan Vargas (CA-51), Sean Patrick Maloney (NY-18).

Subcommittee on Livestock, Rural Development and Credit

Jurisdiction: Livestock, dairy, poultry, meat, seafood and seafood products, inspection, marketing, and promotion of such commodities, aquaculture, animal welfare and grazing, rural development, farm security and family farming matters, and agricultural credit.

Ranking Member Jim Costa (CA-16), Mike McIntyre (NC-7), David Scott (GA-13), Filemon Vela (TX-34), Michelle Lujan Grisham (NM-1), Pete Gallego (TX-23), Bill Enyart (IL-12), Cherie Bustos (IL-17), Kurt Schrader (OR-5), two vacancies.